دوره آموزشی تشخیص و آسیب شناسی روانی

27پوستر آسیب شناسیدوره آموزشی تشخیص و آسیب شناسی روانی 1 (اختلالات بزرگسالی)

مدرسین: دکتر علیرضا عابدین و خانم سبا ناظمی

شروع دوره: یکشنبه  ها 20 مهرماه 93 ساعت 9:00 الی 12:00

دوره آموزشی در 10 جلسه برگزار میگردد.

شروع دوره بدلیل تقاضای جمعی از دانشجویان، تا هفته سوم مهرماه به تعویق افتاد.  

مکان : پونک، بالاتر از نیایش، انتهای سردار جنگل شمال، خیابان قاسم پور (لادن)، خیابان ارکیده، کوچه باهنر، پلاک 33، واحد 1 شماره تلفن: 44815780

هزینه: 600 هزار تومان، جهت ثبت نام هزینه را به شماره کارت 5022291015826223 بانک پاسارگاد واریز نموده و شماره پیگیری را به 09391035872 پیامک نمایید.

اولویت با کسانی است که زودتر ثبت نام نمایند.

       سرفصل­ ها

 1. اختلالات عصبی- رشدی
 2. طیف اسکیزوفرنی و اختلالات روانپریشی دیگر
 3. اختلالات خلقی
 4. اختلالات اضطرابی
 5. اختلالات شبه جسمی
 6. اختلالات ساختگی
 7. اختلالات تجزیه ­ای­
 8. اختلالات خوردن
 9. اختلالات خواب
 10.  اختلالات کنترل تکانه
 11.  اختلالات انطباق
 12.  اختلالات شخصیت

 

خلاصه­ ای از بحث و تبادل نظر دانشجویان دوره تشخیص و آسیب­ شناسی بزرگسالان (1) در تاریخ 1393/8/11

فرهنگ ایرانی در نحوه­ ی تظاهر بیرونی اختلال­ های روانی تاثیرگذار است. جسمانی کردن اختلالات خلقی در جامعه ایرانی بسیار دیده می­شود. به نظر می­ رسد که نشان دادن یک اختلال روانی بخصوص افسردگی به عنوان یک بیماری جسمانی، پذیرش بیشتری از سوی اطرافیان دارد. همچنین فرد با نشان دادن افسردگی به صورت سردرد، کمردرد و… نفع­ های ثانویه­ای از اطرافیان دریافت می­کند. مفهوم جسمانی­سازی علایم، در ملاک­ های تشخیصی اختلال­ های خلقی راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5)، موجود نیست.

به نظر می­رسد که فاصله “من” اجتماعی و “من” خصوصی مردم ایران بسیار است. ممکن است در اجتماع فردی بر مبنای ملاک­ های (DSM) واجد اختلال افسردگی اساسی باشد ولی همین فرد در محیط خانواده خود، ممکن است افسرده نباشد.

خانواده محور بودن جامعه ایرانی، افراد را در وضعیت متفاوتی قرار می­دهد. میزان فشاری که ازدواج، برمبنای مقیاس استرس هولمز و راهه برای یک فرد غربی ایجاد می­کند، 50 درجه است ولی آیا برای یک فرد ایرانی که در جامعه­ ای خانواده محور زندگی می­کند، نیز 50 است؟ متغیرهای مهم دیگری مانند میزان فشار و استرسی که کنکور ایجاد می­کند، باید در فرهنگ ایرانی بررسی بشود.

فرهنگ ایرانی ویژگی­های متفاوتی را به زنان و مردان نسبت می­دهد. به طور مثال زنان تشویق می­شوند به نجیب بودن، در خود فرو رفته بودن و داشتن یکسری از نشانه­ های اختلال افسردگی اساسی. آیا بر مبنای DSM که در انجمن روان­پزشکی آمریکا تدوین شده است، چنین زنانی در ایران واجد اختلال افسردگی اساسی هستند؟

مذهب بخش مهمی از فرهنگ جامعه ­ی ایرانی است و بسیار دیده می­شود که علائم اختلال ­ها در قالب مذهب تظاهر بیرونی پیدا می­کنند و یا اینکه علائم بیماری پشت مناسک مذهبی پنهان می­شوند و مشروعیت پیدا می­کنند. بنابراین ضروری به نظر می­رسد تا علاوه بر معیارهای تشخیصی اختلالات روانی به زمینه­ی مذهبی بیمار نیز توجه شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

عضویت در خبرنامه

آمار بازدیدکنندگان

 • 962این نوشته:
 • بازدیدکنندگان امروز:
 • 0بازدیدکنندگان دیروز:
 • 0بازدیدکنندگان هفته:
 • بازدیدکننده در ماه:
 • 0بازدیدکنندگان حاضر: